Vlastnosti Google Adwords Keyword tool, o ktorých ste možno nevedeli

Používanie Gúglieho nástroja na návrh kľúčových slov je intuitívne a rýchle. Nástroj často prechádza drobnými úpravami dizajnu a upravuje sa funkčnosť. Tá sa môže v rôznych jazykových mutáciách čiastočne odlišovať.

Niektoré prednosti, ale aj nedostatky nástroja potom nie sú viditeľné na prvý (ani druhý) pohľad:

Uľahčenie práce vďaka vylučujúcim slovám

Aby nebolo nutné prehrabávať sa v stovkách navrhnutých fráz, môžeme si prácu zjednodušiť vylúčením nerelevantných, často sa opakujúcich slov. Slovo stačí zadať do boxu „Vylúčiť výrazy“ (Exclude terms), ktorý sa nachádza v ľavom paneli.

vylucujuce-slova

Vylučujúce frázy sa musia zadávať do boxu po jednej. Ak chceme vylúčiť viacero fráz naraz, je lepšie použiť alternatívny spôsob. Pred vylučujúce slová vložíme znamienko mínus „-“ a celý zoznam zadáme do návrhára. Napr. ak chceme návrhy na slovo „hračky“ a nezaujímajú nás predajcovia hračiek (konkurencia), mohlo by to vyzerať nasledovne:

vylucujuce-slova-zoznam

U vylučujúcich fráz sa rozlišuje medzi slovami s diakritikou a bez nej, preto je uvedené slovo „dráčik“ i „dracik“. Okrem diakritiky je potrebné myslieť ešte na dve veci:

  • Zoznam môže obsahovať maximálne 50 položiek
  • Všetky znaky by mali byť malými písmenami, inak to nástroj nepochopí

Konkurencia nie je to jediné čo sa oplatí vylučovať. Ja často vylučujem aj niektoré lokálne frázy (ak sú nerelevantné).

Rozdielny počet hľadaní s diakritikou a bez

V (SEO) analýze kľúčových slov sa využíva predovšetkým presná zhoda, ktorá poskytuje hodnotu hľadanosti konkrétnej frázy.

Rozdiely medzi presnou, voľnou a frázovou zhodou nájdete v nápovede Adwords.

Treba si dávať pozor na to, že presná zhoda robí rozdiely aj medzi frázami, ktoré sa odlišujú len v diakritike. Viď napr. hľadanosti slova hračky“, resp. hracky“:

Fráza Hľadanosť
Hračky 6 600
Hracky 2 400

V tomto prípade je rozdiel markantný. Keby sme vychádzali len z jedného čísla, naša predstava o celkovej hľadanosti by bola značne skreslená. Z toho dôvodu je potrebné hľadanosti sčítavať.

Ak sa vo fráze nachádza viac ako jedno diakritické znamienko, sčítavanie sa ešte viac skomplikuje:

Fráza Hľadanosť
[Drevené hračky] 880
[Drevene hracky] 320
[Drevene hračky] 58
[Drevené hracky] 28

Avšak „polo-diakritické“ frázy (drevene hračky, drevené hracky) majú zvyčajne oveľa nižšiu hľadanosť a nie je potrebné sa nimi natoľko zaoberať.

Trendy slov a ich export

Keyword tool je najvhodnejšie používať až po prihlásení do Google účtu. Okrem toho, že sa zobrazuje viacero návrhov kľúčových slov, je možné zobraziť aj ich trend vyhľadávanosti za posledný rok. Trendy sa zobrazia po ich výbere prostredníctvom tlačidla „Stĺpce“ (nachádza sa na pravej strane).

trendy-vyber

Vďaka trendom si urobíte rýchly prehľad o sezónnosti fráz. Môžete tak odhaliť krátkodobé výkyvy v hľadanosti, ktoré často spôsobujú rôzne novinky, nečakané udalosti, TV reklamy a podobne.

trendy2
Trend slova „Hračky“: Keyword tool vracia hľadanosť 6600, no tá sa väčšinu roku pohybuje len okolo 3000. Prvý mesiac v grafe NEznázorňuje január, ale hľadanosť pred rokom, tj. november 2011 (tento článok bol písaný v novembri 2012).

Hodnoty hľadanosti fráz v jednotlivých mesiacoch získate po exportovaní do CSV formátu.

Výber kategórie kľúčových slov

Ak si v nastaveniach Adwords zvolíte anglický jazyk, pribudne možnosť zobraziť frázy len z určitej kategórie:

adwords-keyword-tool-kategoria-klucovych-slov

V našich podmienkach to nefunguje úplne spoľahlivo, no už mi to pomohlo niekoľko fráz nájsť. Ak sa s výberom kategórií zopár minút pohráte, možno budete prekvapení.

7 rokov skúseností do vášho e-mailu

Viem, čo obnáša SEO pre e-shop, aj spravodajstvo s miliónovou návštevnosťou. Prihláste sa do newslettra v angličtine, kde posielam články, ktoré publikujeme s tímom na blogu SEO nástroja Spotibo.

Posielam stručné informácie o nových článkoch a novinkách. Žiadny spam. Odber môžete kedykoľvek zrušiť.

1 komentár

  1. Ďakujem za exclude tip, nezvyknem používať, ale pri exporte do CSV sa zíde, nemusím ručne odstraňovať.

    Odpovedať

Napísať nový komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.