Nový fakt: Google naozaj ignoruje nofollow odkazy

Väčšina SEO špecialistov je toho názoru, že odkazy opatrené atribútom rel=nofollow majú pre Google význam. V tomto patrím k menšine, argumenty o bezvýznamnosti nofollow som písal ešte v roku 2012. Že to je naozaj tak, naznačuje pretrvávajúci tvrdý boj Googlu za to, aby boli neprirodzené odkazy označované s nofollow.

Teoreticky by mohlo byť strojové učenie Googlu na takej úrovni, že časť prínosných nofollow odkazov dokáže identifikovať a dať im hodnotu (to mi vytýkal Martin vo svojom článku a mal pravdu). Avšak toto sa nedeje. Aspoň pokiaľ Google neklame v príručke pre webmasterov, kde je uvedené:

“How does Google handle nofollowed links? In general, we don’t follow them. This means that Google does not transfer PageRank or anchor text across these links. Essentially, using nofollow causes us to drop the target links from our overall graph of the web.

Zdroj: https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=en.

Kľúčová časť je “nofollow odkazy vylúčime z celkového grafu webu”. To znamená, že Google si tieto odkazy neukladá do databázy. Úplne ich ignoruje. Preto nemôžu mať priamy vplyv na SEO.

Tým pádom sú nasledujúce odporúčania uvádzané v zahraničných či tuzemských článkoch neplatné:

 • Ak budete mať len bežné odkazy, môžete dostať penalizáciu za neprirodzený odkazový profil. Získavajte nofollow odkazy.
 • Odkazy z Facebooku či Wikipedie majú prínos (môžu mať, ale len nepriamy, podobne ako na  SEO vplýva PPC reklama).

7 rokov skúseností do vášho e-mailu

Viem, čo obnáša SEO pre e-shop, aj spravodajstvo s miliónovou návštevnosťou. Prihláste sa do newslettra v angličtine, kde posielam články, ktoré publikujeme s tímom na blogu SEO nástroja Spotibo.

Posielam stručné informácie o nových článkoch a novinkách. Žiadny spam. Odber môžete kedykoľvek zrušiť.

5 komentárov

 1. Janko, myslím, že je prochází (crawluje), ale nejsou signálem. Podle mě mohou mít podobný význam jako zmínky bez odkazu.

  Odpovedať
 2. Možná by bylo fajn udělat nejdřívě nějaký vlastní testy a pokusy .)

  Odpovedať
  • Už boli realizované desiatky testov a tie, kde boli naozaj dodržané „laboratórne“ podmienky bez cudzích vplyvov, dopadli tak, že Google stránku nezobrazoval vo výsledkoch vyhľadávania. Viď napr. https://www.semrush.com/blog/does-google-crawl-relnofollow-at-all/. Ja som to pred rokmi tiež testoval a dopadlo to rovnako.

   Odpovedať
 3. Jednu vec nechapem – ak nemaju pre Google vyznam, preco potom ukazuje nofollow linky v Google Search Console. Ak nemaju ziadnu hodnotu, preco ich zhromazduje a ukazuje webmasterom? -Adam

  Odpovedať

Napísať nový komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.